Savoy Brown: Raw Sienna (1970)

SB_1

Savoy Brown: Raw Sienna (1970)

Nos, ez volt a legendás angol blues együttes harmadik olyan nagylemeze, amelyen vonós és fúvós zenekar is megszólal. Egyben talán a legjobb nagylemez, amit valaha is készített a Savoy Brown. A ,,Raw Sienna” szakított a hagyományos elektromos blues műfajjal, és inkább jazz-es, valamint pszichedelikus zenei betéteket használt.

SB_5SB_6

Az angol kiadásért a Decca Records volt a felelős, és pedig mind monó (LK 5043), mind sztereó (SKL 5043) változatban, míg az amerikai kiadásért a London Records leányvállalata, a Parrot Records, kizárólag sztereó változatban (PAS 71036).

SB_2SB_3

SB_4

A közreműködő zenészek az utolsó ,,igazi” zenekari felállást tükrözték. Chris Youlden (ének, zongora); Kim Simmonds (szólógitár, zongora); Dave ,,Lonesome” Peverette (ritmus-, és egyéb gitárok); Tone Stevens (basszusgitár) és Roger Earl (dob, ütősök). A producer szerepét Chris Youlden és Kim Simmonds vállalta magára.

SB_7SB_8

A nagylemez felvételi munkálataira még 1969-es év folyamán került sor, melyet követően Chris Youlden távozott. A veszteség hatalmas volt, gondoljunk csak a karakteres énekhangra! De, a Savoy Brown szerencsére kiheverte, mivel a következő nagylemez (,,Looking In”/1970) is meglepően jól sikerült.

SB_9SB_10

A zenekar a ,,Raw Sienna” számait a londoni Recorded Sound Studios-nál rögzítette. A Decca Records lemezkiadó mégis úgy határozott, hogy az albumot - a fent említett változatokban - csupán a következő évben, egészen pontosan 1970. május 4-én jelenteti meg. Megjegyzendő, a monó változat ekkoriban igencsak ritkaságnak számított és manapság is meglehetősen borsos árat kérnek érte. A legutóbbi, 2022-es ára 150 angol font volt egy szép állapotú példánynak!

SB_11

Nagyon jó a lemezindító ,,A Hard Way To Go” című szám. A fúvósok először a ,,That Shame Feelin” számban jelennek meg. A ,,Master Here” szám a fúvósok mellett már a vonósokat is felvonultatja. A basszusgitár játéka pedig lenyűgöző! A ,,Needle And Spoon” pedig egy jó kis figyelemfelhívás a kábítószerezés ellen! A következő bombasztikus szám a ,,Little More Wine”. Nagyon jó dallamvezetést, és egy kis üvegnyak technikát is hallhatunk. Lassú blues az ,,I’m Crying” című szám, némi fúvós megerősítéssel. A ,,Stay While The Night Is Young” pedig az egyik legjobb blues felvétele a nagylemeznek! A hosszúra sikerült ,,Is That So” szám fantasztikus jazz-es improvizációkat tartalmaz. A záró, ,,When I Was A Young Boy” cím szám egyszerűen zseniális a vonós és fúvós aláfestésekkel. Aki látta a spanyol-francia gyökerű komikus színész, Louis De Funes és az ugyancsak francia sanzon énekes Yves Montand főszereplésével készült, ,,Felszarvazták őfelségét” című klasszikus vígjátékot, annak a filmzenéből ismerős lehet ez a dallamvezetés!

SB_12SB_13

Klasszikus lemezgyűjteménybe való alkotás a ,,Raw Sienna” című nagylemez, melynek címválasztása örök rejtély marad! Feltehetően egy női keresztnévről van szó.

Lemez címe:
Raw Sienna
Előadó:
Savoy Brown
Megjelenés dátuma:
1970
Műfaj:
Blues
Források
Decca Records; London Records; Record Collector Rare Record Price Guide 2022; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram