Davy Graham: Midnight Man (1966)

Davy_1

Davy Graham: Midnight Man (1966)

Davy Graham talán a legegyedibb angol akusztikus - folk, jazz és blues műfajban egyaránt nagyot alkotó - gitáros, énekes volt. Zenei pályafutásának kezdete 1962-re datálódik. Ekkor jelentette meg első háromszámos kislemezét (EP) olyan szerzeményekkel, mint az ,,Anji”; ,,Davy’s Train Blues” és a ,,3/4 A.D.” (Topic Records/TOP 70). A felvételeket gitárosként nem más erősítette, mint a legendás blues gitáros, Alexis Korner.

Davy_2Davy_3

Davy_4

A ,,Midnight Man” sorrendben a negyedik nagylemeze volt, mely meglehetősen vegyes képet mutatott. A lemezkiadó 1964 óta folyamatosan a Decca Records volt. Előző nagylemezéhez (,,Folk, Blues & Beyond”/LK 4649) hasonlóan ezt a nagyszerű alkotás is csupán monó változatban került megjelentetésre (LK 4780).

Davy_5Davy_6

A tizennégy számban Davy Grahamen kívül (ének, gitár) Tony Reeves nagybőgőn, valamint Barry Morgan dobon és kongán működött közre. Tony Reeves mellesleg a későbbiekben, egészen pontosan 1968-tól a legendás angol Colosseum együttes basszusgitárosa lett.

Davy_7Davy_8

Micsoda felvételek készültek a trió által, az ember esze megáll! Nézzük mindjárt a kezdő Davy Graham saját szerzeményét, a ,,No Preacher Blues” című számmal. Fergeteges. Nagyon jól sikerült az angol The Beatles együttes klasszikus számának, az ,,I’m Looking Thru’ You” címűnek a feldolgozása, ami eredetileg a hatodik, 1965-ös ,,Rubber Soul” albumon volt hallható. Fantasztikus az amerikai jazz zongorista, Herbie Hancock klasszikusának, a ,,Watermelon Man” címűnek a feldolgozása is! A ,,Stormy Monday” (Blues) klasszikus interpretációja is nagyszerűen sikerült. Van benne valami emelkedett hangulatú az eredeti Earl Hines szerzeményhez képest. Mellesleg ez utóbbi szám az amerikai T-Bone Walker blues gitáros által lett naggyá. Ámulatba ejti hallgatóját a ,,Money Honey” című Jesse Stone szerzemény, amely Mickie Most And The Gear előadásában durrantott nagyot 1964-ben. Az amerikai Rufus Thomas soul énekes ,,Walking The Dog” előadásmódja egyszerűen utánozhatatlan! Döbbenetesen jó a taps, vagy lábdobogás (a fene tudja mivel csinálták) általi női magassarkú cipő kopogás imitációja! Jobb, mint az angol The Rolling Stones által rögzített változat, pedig az se rossz! Kifejezetten izgalmas még a Graham Bond Organization által ismertté tett ,,Nighbour, Neighbour” című klasszikus felvétel is.

Davy_9Davy_10

Davy_11Davy_12

Davy_13Davy_14

E nagyszerű alkotás több újrakiadást is megért mind analóg lemezen, mind pedig CD-lemezen. Elsőként 2005-ben az angol Fledg’ling Records lemezkiadó CD-lemezen jelentette meg (FLED 3053); melyet 2007-ben, ugyancsak e formátumban - a másik angol lemezkiadó - a Les Cousins Music megjelentetése követett (LC 002); végül pedig 2019-ben - a szintén angol - Bread & Wine lemezkiadó jelentette meg mindkét formátumban (BRINELP3 és BRINECD3).

Davy_15Davy_16

Összességében, a ,,Midnight Man” album hallgatója utánozhatatlan zenei élményben részesül szinte azonnal, amint a hangerő ráadását követően a félhomályban fotelében hátradől!

Lemez címe:
Midnight Man
Előadó:
Davy Graham
Megjelenés dátuma:
1966
Műfaj:
Blues
Források
Decca Records; Fledg’ling Records; Les Cousins Music; Bread & Wine; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram