A hónap lemeze - 2023 szeptember

Searchers_1

The Searchers: Meet The Searchers (1963)

Az egyik legismertebb, úgynevezett merseybeat zenét játszó - az 1962-ben formálódó és 1962 júliusában már a hamburgi híres Star-Club szórakozóhelyen fellépő - együttes volt az angol The Searchers. Nevét az azonos című híres western filmről kölcsönözte.

Searchers_2Searchers_3

Searchers_4

A The Searchers 1963-ban a Pye Records lemezkiadóval kötött szerződést. A négy zenész, Mike Pender (szólógitár, ének); John McNally (ritmusgitár); Tony Jackson (basszusgitár, ének) és Chris Curtis (dob, ének) nem sokat tétlenkedett, stúdióba vonult (a londoni Pye Studios) és lemezre rögzítette tizenkét számos bemutatkozó nagylemezét (,,Meet The Searchers”).

Searchers_5

Searchers_7Searchers_8

Searchers_6

A nagylemez kizárólag monó (NPL 18086) változatban került 1963 augusztusában a lemezboltok polcaira. A Pye Records olcsó utánnyomás szériáját megjelentető Golden Guinea Records 1967-ben újfent kiadta a monó változatot (GGL 0349). Érdekes módon 1980-ban a Pye Records lemezkiadó előrukkolt egy sztereó változattal (NSPL 18086). Azt csupán a bennfentesek tudhatják, hogy ez a változat még 1963-ban került rögzítésre és valamely ismeretlen okból nem került kiadásra, vagy pedig 1980-ban keverték a sztereó változatot a monó mesterszalag alapján.

Searchers_9Searchers_10

Searchers_11

Az amerikaiak sem tétlenkedtek és 1964 márciusában, a Kapp Records jóvoltából mind monó (KL-1363), mind sztereó (KS-3363) változatban piacra dobták a ,,Meet The Searchers” nagylemezt. Igaz ugyan, hogy a nagylemez egy zenei kutyulék lett, és még véletlenül sem követte az angol, azonos című nagylemez számösszeállítását. Tartalmazta címében továbbá a ,,Needles And Pins” című számra történő utalást is.

Searchers_12

Searchers_13Searchers_14

Searchers_19

A kanadai változat (Pye Records/NPL 30043) volt a legfurcsább, mivel a lemezborítóra nézve a felületes szemlélő azt hiheti, hogy annak számösszeállítása megegyezik az angol kiadáséval. Ez csak részben igaz!

Searchers_16

Searchers_17Searchers_18

Searchers_19

A tizenkét szám közül egy sincs saját szerzemény, hanem a korabeli szerzők (Leiber-Stoller; Phil Spector; Don és Phil Everly; Pete Seeger stb.) alkotásai. Kifejezetten jó felvételek a ,,Sweets For My Sweet”, a ,,Love Potion No. 9”, a ,,Farmer John”, a Da Doo Ron Ron”, vagy éppen a ,,Since You Broke My Heart”. Elhangzik az angol The Beatles és az ugyancsak angol Brian Poole And The Tremeloes együttesek által már korábban híressé tett ,,Twist And Shout” felvétel is, bár némileg szomorkás hangulatot árasztva.

Searchers_20

Searchers_21Searchers_22

Elmondható, a The Searchers volt a másik zenekar, amelyik a The Beatleshez hasonlóan 1963-ban hozta a ,,két nagylemezes együttes” szerepet. Ráadásul mindkét nagylemeze (,,Meet The Searchers”; ,,Sugar And Spice”/NPL 18089) ragyogóan sikerült, noha nem tudta elérni kidolgozottság terén vetélytársa zenei színvonalát.

Ha tehát valaki egy jó ritmusú zenére vágyik, bátran dobja fel a lemezjátszóra ezt a nagyszerű albumot!

Lemez címe:
Meet The Searchers
Előadó:
The Searchers
Megjelenés dátuma:
1963
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Pye Records; Kapp Records; Golden Guinea Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Moody_Blues_On

Az angol The Moody Blues zenekar 1969-es nagylemeze, mely sorrendben a negyedik volt  ,,On The Threshold Of A Dream” címmel (Deram Records, monó/DML 1035; sztereó/SML 1035), tartalmazott egy lapozható szövegkönyvet. Tehát azon felül, hogy 1969 talán egyik legkarakteresebb és legígéretesebb nagylemeze volt, még egy ilyen érdekességet is tartalmazott. Aki nem hallotta még, nem is tudja, hogy miről marad le! Mellesleg, a ,,Threshold” szó a következő nagylemezük kiadójának nevében szerepel majd, melyet maga a zenekar alapított (Threshold Records).

The Moody Blues: On The Threshold Of A Dream (1969)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=2gsqrqsNsf8

Az amerikai ABC Records lemezkiadó két hazai zenekar (Puzzle; Wool) albumát is megjelentette 1969-ben, melyek nevei és borítói is kissé szokatlannak voltak mondhatóak! Az egyik a ,,Puzzle” (ABCS-671), míg a másik a ,,Wool” (ABCS-676) volt. Ezek a lemezek egyaránt nyitható borítóval jelentek meg és dekoratív külleműek volt. A másik közös jellemzőjük pedig az volt, hogy csupán egyetlen nagylemezt jelentettek meg és azt is kizárólag sztereó formátumban.

Puzzle

Puzzle (1969)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=ok1ULzecAk8

Wool

Wool (1969)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=yp_67-FYAJI

Beatles_1Beatles_2

Az angol The Beatles együttes bemutatkozó nagylemeze, a ,,Please Please Me” első kiadása a Parlophone Records jóvoltából arany-fekete címkével látott napvilágot, igaz csak kevés példányszámot megérve, mivel a lemezkiadó ebben az évben határozott a címke küllemének megváltoztatásáról sárga-feketére. Ezen felül a monó változat (PMC 1202) hamarabb jelent meg, mint a sztereó (PCS 3042). Az előbbi 1963. március 22-én, míg az utóbbi 1963. április 26-án. Azt persze mondani sem kell, hogy ez a két változat számít a legdrágább albumuknak, értéke több ezer angol fontban mérhető, már ha egyáltalán hozzá lehet jutni!

The Beatles: Please Please Me (1963)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=oxwAB3SECtc&list=PLiN-7mukU_REc-8s8z1qaz3GVbUijEzf5

Források: Deram Records; ABC Records; Parlophone Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram