A hónap lemeze - 2023 március

SW_1

Steppenwolf: The Second (1968)

A legendás kanadai-amerikai ötösfogat második nagylemeze is legalább olyan jól sikerült, mint a - legendás ,,Born To Wild” című slágert tartalmazó, ugyancsak 1968-as - bemutatkozó!

SW_3SW_4

SW_2

A zenészek ismét kitettek magukért a Dunhill/ABC Records lemezkiadó jóvoltából (a korábbi albumuk esetében még Dunhill volt a kiadó neve). A felvételek rögzítésére 1968-ban került sor. Sajnos pontos dátum nem ismert, az legfeljebb a mesterszalag dobozán tekinthető meg! Ez a nagylemez az Egyesült Államokban csupán sztereó (DS-50037) változatban került kiadásra 1968 októberében. Nem úgy Nagy Britanniában, ahol a Stateside Records, később a Stateside/Dunhill Records monó (SL-5003) és sztereó (SSL­-5003) változatban egyaránt hozzáférhető volt. Az előbbi narancssárga-fekete, az utóbbi fekete-ezüst-narancssárga címkével. Sőt, a Capitol Records lemezkiadó még a régi Dunhill Records-os címkével jelentette meg a Record Club sorozatában (ST-91575)!

SW_5SW_6

A felvételek tehát 1968-ban készültek az American Recording Company stúdiójában. Ez volt az utolsó nagylemezük, melyet a korábbival egyező felállással készítettek. A zenekarvezető John Kay ritmusgitározott, szájharmonikázott és énekelt; Michael Monarch szólógitározott; Goldy McJohn orgonán és zongorán játszott; Rushton Moreve basszusgitározott és végül Jerry Edmonton dobolt. Utóbbi egyébként - John Kay helyett - három számban is énekelt (,,Faster Than The Speed Of Life”, ,,28”, ,,Don’t Step On The Grass, Sam!”).

SW_7

SW_9SW_10

SW_8

A nagylemez brillírozott a slágerlistán és az előkelő 3. helyig vitte (Billboard 200). Az album legismertebb száma a ,,Magic Carpet Ride” pedig 2. helyezett lett a ,,Hot 100” listáján!

SW_11

A ,,The Second” nagylemez egy igazi klasszikus, szép egységes zenei képet mutat, műfajilag a már megszokott pszichedelikus és blues rock elegyét mutatja. Talán a ,,Spiritual Fantasy” című felvétel lóg ki egy kicsit a sorból. Érdekessége, hogy a ,,Faster Than The Speed Of Life” című nyitó számot ugyanaz a Mars Bonfire (azaz Dennis Edmonton) írta, aki a korábbi nagysikerű ,,Born To Be Wild” című számot!

SW_12SW_13

Aki csak teheti, szerezze be gyűjteményébe ezt az örök klasszikust. Noha ősszel jelent meg, a hallgatójának mégis az a képzete támadhat, hogy egy fotelbe süppedve, a nyílt tűzterű kandalló előtt - melyben hatalmas fahasábok égnek - az ablakon kibámulva egy havas kanadai erdőt szemlél. Óriási élmény!

Lemez címe:
The Second
Előadó:
Steppenwolf
Megjelenés dátuma:
1968
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Dunhill Records; Stateside Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Valami sajnálatos és szomorú dolog köti össze az amerikai Buddy Holly-t (Charles Hardin Holley) és az angol Joe Meeket (Robert George Meek), mivel mindketten február 3-án vesztették életüket, egészen pontosan nyolc év különbséggel. Véletlen egybeesésé lenne? Az előbbi rock and roll énekes, gitáros; az utóbbi pedig a legendás producer, hangmérnök volt. Elsőként 1959-ben Buddy Holly hunyt el repülőgép szerencsétlenségben Ritchie Valens és Jiles Perry Richardson Jr. (,,The Big Bopper”) társaságában. Másodikként Joe Meek távozott az élők sorából, amikor is 1967-ben önkezével vetett véget szorongásokkal teli életének. A különös Joe Meek esetében az volt, egész pályafutása során úgy érezte, hogy Buddy Holly zenei ötleteket sugalmaz neki a túlvilágról. Isten nyugosztalja őket, nagy kár értük.

Buddy

Buddy Holly: Buddy Holly (1958)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=XvgiGvpKSb4

Joe

Joe Meek: I Hear A New World (1960/1991)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=pjyvEf9tZGw

Az angol beat zenekar, a The Kinks esetében kiadója a Pye Records - szokatlan módon - nem hozta forgalomba az első album sztereó változatát. Az csupán export kiadásként funkcionált. Mindez azért érthetetlen, mert ha valaki meghallgatja, annak kiváló sztereó élményben lesz része!

Kinks_sztereó

The Kinks: The Kinks (1964)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=DMYfUZv8KKE&list=PLJiBoXYJ0JzmBmyeH52D1WtnGePOvo8v1

MB_To

Az angol The Moody Blues együttes érdekes alkotása volt az 1969-es ,,To Our Childrens Childrens Children” című nagylemez, melynek szokatlanul hosszú, mondhatni idegőrlő bevezetője volt az első oldalon. Ráadásul az amerikai kiadás még valamivel hangosabb is, mint az angol. Természetesen egy fantasztikus albumról van szó, ahogy esetükben már megszokhattuk. Nem árt azt sem tudni, hogy ekkor már a Decca Records leányvállalatként funkcionáló, de a zenekar tulajdonában lévő Threshold Records adta ki felvételeiket.

The Moody Blues: To Our Childrens Childrens Children (1969)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=1IIC3YBY3DI&list=PLVOYDgXAn1KJ3yYyeBwOeW57DwBFsXz_-

Források: Decca Records; Triumph Records/RPM Records; Pye Records; Decca Records/Threshold Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram