A hónap lemeze - 2023 január

SG_1

Simon And Garfunkel: Parsley, Sage, Rosemary and Thyme (1966)

A legendás amerikai folk duo - a Simon And Garfunkel - harmadik stúdióalbuma kerül most terítékre, amely csak úgy, mint a korábbi (,,Sound Of Silence”/1966), már további zenészek közreműködésével készült.

Paul Simon és Art Garfunkel még 1964-ben leszerződtek a Columbia Records lemezkiadóval. Az egyébként 1966. október 24-én a lemezboltok polcaira került nagylemezt a lemezkiadójuk stúdiójában - egy nyolcsávos magnetofonnal az 1965. december 14-e és 1966. augusztus 22-e közötti időszakban - rögzítették.

SG_2

SG_3SG_4

A csaknem négy hónapot átölelő stúdiómunka költsége igen tetemes volt, csaknem 30.000 amerikai dollárra rúgott! Ez manapság több mint negyedmillió dollárt tenne ki! A kiváló munka eredményét természetesen mindkét formátumban megjelentette a lemezkiadójuk (monó/CL 2563; sztereó/CS 9363).

Érdekes volt a virágok közé bújtatott duó képe a lemezborítón. Aki nem tud angolul még azt hihetné, hogy a lemezcíme ezeket a virágokat takarja, pedig nem így van! Mind a négy fűszernövény természetesen. Sorrendben: petrezselyem, zsálya, rozmaring és kakukkfű.

SG_5SG_6

SG_7SG_8

Érdekesség, hogy a ,,Parsley, Sage, Rosemary And Thyme” album zenei anyaga részben Paul Simon angliai tartózkodása alatt Londonban rögzített ,,Paul Simon Song Book” (1965) című nagylemez szerzeményeiből származik (,,Simple Desolutory Philippic (Or How I Was Robert McNamara’d Into Submission)”; ,,Flowers Never Bend With The Rainfall”; ,,Patterns”). Az 1965-ös év folyamán ugyanis nem jelent meg Art Garfunkellel közös nagylemeze. Nem mellékes, hogy dalszerzői tevékenységére blokkolóan hatott a hirtelen jött siker. Úgy érezte, hogy az veszélybe sodorhatja társas kapcsolatait.

PS

Az amerikai és az angol nagylemez kiadásai között mindössze egy szám különbség van, mégpedig a híres sláger, a ,,Homeward Bound”. Ez a felvétel már megtalálható volt a korábbi, ugyancsak 1966-ban kiadott ,,Sound Of Silence” című album angol változatán! Na, ez meg annak amerikai változatán nem szerepelt! Itt is megjelent a nagylemez mind monó (BPG 62860), mind sztereó (SBPG 62860) változatban, csak ezúttal a CBS (a Columbia Records angol változata) égisze alatt.

SG_9

SG_13SG_14

A jobbnál jobb felvételek közül négy kislemez slágert is kimásoltak (,,Homeward Bound”/1966 február; ,,The Dangling Conversation”/1966 szeptember; ,,Scarborough Fair/Canticle”/1968 február; ,,The 59th Street Bridge Song (Feelin’ Groovy)”/1970). A ,,Parsley, Sage, Rosemary And Thyme” nagylemez meg sem állt az amerikai Billboard Pop Album Chart negyedik helyéig. Mindezt még megfejelve - az ugyancsak amerikai RIAA által - tripla platinalemeznek nyilváníttatott!

SG_9SG_10

SG_11SG_12

A felvételeken Paul Simon énekelt, gitározott és szájharmonikázott, míg előadó társa, Art Garfunkel énekelt, sőt egy számban zongorázott is. Nem lehet szó nélkül elmenni a sok közreműködő kiváló zenész neve mellett sem. Hal Blaine és Joe Morello (The Dave Brubeck Quartet) doboltak; Joe South gitározott; John Meszar csembalón játszott; Carol Kaye basszusgitározott; Eugene Wright nagybőgőzött (The Dave Brubeck Quartet); továbbá Charlie O’Donnel szövegelt az utolsó számban.

SG_15

SG_16SG_17

Nézzük csak, hogy mit is kínál hallgatójának ez a nagylemez? Először is csodaszép énekhangokat, azután jól eltalált dallamvezetéseket, de leginkább hatalmasra táruló, nyílt hangzásteret. Aki már hallotta, újra és újra hallani szeretné. Nincs nélküle lemezgyűjtemény!

Lemez címe:
Parsley, Sage, Rosemary and Thyme
Előadó:
Simon And Garfunkel
Megjelenés dátuma:
1966
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Columbia Records; CBS; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Soft_1

Bizonyára csak kevesen tudják, hogy az angol Soft Machine zenekar 1968-as bemutatkozó lemezét éppen csak szülőhazájában nem jelentették meg. Hogy ez mi okból történhetett meg, egy nagy rejtély! Amerikában az ABC Records leányvállalata, a Probe Records jóvoltából kerülhetett a lemezboltok polcaira (CPLP 4005).

Soft Machine: Soft Machine (1968)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=zs441a1O658

A Hungária zenekar két kiváló nagylemezt adott ki 1970 és 1971 között, melyek a ma embere előtt méltatlan módon alig ismertek! Ezek tulajdonképpen a slágerzene és a progresszív rock zene ötvözetét jelentették. A zenekari felállás ekkor a következő volt: Barta Tamás (szólógitár, ének); Csomós Péter (ritmusgitár, ének); Fenyő Miklós (ének, orgona, zongora); Sipos Péter (basszusgitár) és Tóth József (dob, ütősök).

Hun_1

Hungária: Koncert a Marson (1970)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=FhsDrASsAGc

Hun_2

Hungária: Hungária-Tűzveszélyes (1971)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=zi8j_8U392Q

Bulldog

Igazi egylemezes pszichedelikus rock zenekar volt az angol Bulldog Breed. A ,,Made In England” című 1969-es nagylemezük ma is a gyűjtők nagy csemegéje, nem is szólva annak csillagászati áráról! A lemezkiadó a Decca leányvállalata, a progresszív rock felvételek megjelentetésére szakosodott Deram Records volt. Mindez a NOVA sorozat keretében történt monó (DN 5) és sztereó (SDN 5) változatban egyaránt, ami valljuk meg, ebben az időben igencsak ritkaságszámba ment, mivel a monó formátumot kezdték a piacról kivezetni.

Bulldog Breed: Made In England (1969)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=Kp0Zo2Y6iyU

Források: ABC Records/ Probe Records; Qualiton; Pepita; Decca/Deram Records/NOVA Series; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram