A hónap lemeze - 2023 december

Greatest_1

Greatest Show On Earth: The Going’s Easy (1970)

Kevéssé ismert progresszív rock együttes volt az angol Greatest Show On Earth. Mindössze két nagylemeznyi zeneanyag maradt általuk az utókorra, melyeket egyezően, 1970-ben jelentettek meg. Igazi fúvósokkal megerősített zenét játszottak, kizárólag saját szerzeményekkel. Kitűnő hangzásukat a nyolcfős zenész gárda biztosította.

A ,,The Going’s Easy” nagylemez egy mestermű! Tudta ezt a zenekar lemezkiadója az EMI Records leányvállalata, a Harvest Records is, amikor 1970 év végén a piacra dobta kizárólag sztereó változatban (SHVL 783). (Talán ez volt az utolsó olyan éve az angol lemezkiadásnak, amikor még a leszerződött együttesek albumainak monó változatait is megjelentettek.)

Greatest_2Greatest_3

A felvételi munkálatokra 1970 végén, a legendás (The Beatles: Abbey Road nagylemez 1969) Abbey Roadon található EMI Sudios-nál került sor. A felvételeken közreműködött Colin Horton-Jennings (ének, fuvola, akusztikus gitár, ütősök); Garth Watt-Roy (ének gitár); Norman Watt-Roy (ének, basszusgitár); Mick Deacon (orgona, zongora, ének); Ron Prudence (konga, dob); Dick Hanson, Tex Phillpotts és Ian Aitchinson (fúvós és ütősök).

A nagylemez nyitható borítóval jelent meg. A főszerep a vasúté volt. Kívülről, elölről egy vasúti kocsi belsejében, a közlekedő folyosón készült fotó látható, melyet feltehetően a nyolcadik tag fotózott. A hátoldalon ugyanennek a vasúti kocsinak az ablakába néznek be - egy másik szerelvény ablakából - a zenekar tagjai. Érdekes figyelemfelkeltő külső, melyhez egy hasonlóan érdekes belső kép is társul, melyen egy pályaudvar, vagy fedett vasútállomás látható.

Greatest_4Greatest_5

A zenére rátérve, a hatszámos nagylemez nyitó, ,,Borderline” című száma fantasztikus ütőhangszeres és - wah-wah pedál effektes - gitár keltette hangorkánnal kezdődik. Már-már tesztlemezi magasságokba emelve a hallottakat. Kissé emlékeztet a közbeiktatott megszakítás (kiállás) az ugyancsak angol Fleetwood Mac együttes klasszikusára, az ,,Oh Well” című számra, valamint egy röpke pillanatra a gitár akkord a Deep Purple féle ,,Hush” (Billy Joe Royal) feldolgozás elejére. Persze tényleg csak nyomokban. Az énekhang és a fúvós szekció hangzásvilága hasonlatos a nagyszerű amerikai jazz rock zenét játszó Blood Sweat & Tears és a kanadai Lighthouse együttesekére.

A következő szám igen könnyed dallamvezetésű. A ,,Magic Woman Touch” az ugyancsak angol és folk rock zenét játszó Magna Carta együttes hangzását idézi első hallásra. Kifejezetten kellemes zene.

Az első oldal utolsó felvétele, a ,,Storytimes & Nursery Rhymes” is nagyon érdekes, mivel a lassú lírai részeket időről-időre hard rockos zenei betétek váltják.

Greatest_6

A második oldal első száma, a ,,The Leader” kimondottan politikusoknak szánt kritika, melyben irántuk való sajnálat is tükröződik. A ,,Love Magnet” szép fuvolás bevezetővel kezdődik és egy jó kis jazz rock felvétellé alakul, számtalan improvizációval tarkítva. A ,,Tell The Story” is kellemes, könnyed kis zene egy fáradt nap utánra.

A nagylemez sem zeneileg, sem érték szempontjából nem egy kutyának dobandó alkotás. Egy-egy jobb állapotú példányért 150 angol fontot is elkérnek. Kifejezetten ajánlható az igényes lemezgyűjtőknek!

Lemez címe:
The Going's Easy
Előadó:
Greatest Show On Earth
Megjelenés dátuma:
1970
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
EMI Records/Harvest Records; Record Collector Rare Record Price Guide 2022; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Rolling_Hackney

Az angol The Rolling Stones 2023. október 20-án új nagylemezzel rukkolt elő. Rá is fért már a 2016-os ,,Blue & Lonesome” album utáni sok éves kihagyás miatt. A ,,Hackney Diamonds” lett az angol nagylemezek közül a 24., míg az amerikaiak között a 26. A zenei anyagok felvételére 2019. február és 2023. január közötti időszakban került sor. Néhány felvételen a korábbi alapító tag Bill Wyman basszusgitáros is részt vett, míg Charlie Watts csupán néhány felvételen játszott, ugyanis 2021-ben elhunyt. Az album zeneanyag hozza a korábbi színvonalat és vegyes zenei világot mutat. Valamennyi ,,Stones” rajongó lemezgyűjteményében ott a helye.

The Rolling Stones: Hackney Diamonds (2023)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=lsklkMXzMXg

Pretty_Things_Emotions

Kevéssé ismert nagylemeznek számított az angol The Pretty Things zenekar ,,Emotions” című, 1967-ben megjelentetett alkotása, mely gyökeresen szakított a már jól bevált, de kissé idejét múlt rhythm and blues stílussal. A zenekar rá kellett, hogy döbbenjen, a zene világban ,,új szelek fújdogálnak”, azaz a korábbiak helyett egy izgalmasabb, vonós és fúvós szekció igénybevételével megerősített, pszichedelikusnak mondható albummal próbálkozott. Az 1965 vége óta bekövetkezett dobos csere ekkorra - az átmeneti megoldásból - véglegessé vált, Skip Alan állandó tag lett.

The Pretty Things: Emotions (1967)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=RZ05d30SQ24

Az angol If együttes 1970-ben két, fúvósokkal megerősített jazz rock album zenei anyagát rögzítette (,,If”, ,,If 2”). Csupán az első nagylemez került 1970-ben kiadásra, a második megjelentetésére 1971 februárjában került sor. Erre a teljesítményre még ugyanebben az évben, hasonló műfajban egyedül a Greatest Show On Earth együttes volt még képes (,,Horizons”; ,,The Going’s Easy”).

If_1

If: If (1970)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=34kkKdSe11Q

If_2

If: If 2 (1971)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=Xf8O3LF-HF4&list=PL5WvGlQ8oOoilrh7UQcUXojJJKN_xzi2j

Források: Rolling Stones Records; Fontana Records; Island Records; EMI Records/Harvest Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram