A hónap lemeze - 2023 augusztus

H-1

The Hollies: For Certain Because … (1966)

A neves angol beatzenekar, a The Hollies ötödik nagylemeze kerül most terítékre, mely 1966. december 9-én került - a rajongók legnagyobb örömére - a lemezboltok polcaira az Egyesült Királyságban. Ez a nagyszerű album volt az, amelyen a basszusgitáros cseréje nagyjából már megtörtént, ugyanis a korábbi nagylemezek kedvence, Eric Haydock basszugitáros ekkoriban távozott. Helyére Bernie Calvert érkezett, aki szintén mestere volt hangszerének, bár játéktechnikája Eric játékához képest kissé lomha volt. Eric úgy játszott a hangszerén, mintha ritmusgitáron játszana. Gyakran játszott hathúros Fender basszusgitáron.

H_2H_3

H_4H_5

H_6

Ez volt a zenekar történetében talán az első olyan nagylemez, melyen már minden számot a Clarke-Hicks-Nash szerzőcsapat jegyzett. Egyben ez lett az első olyan alkotásuk, mely talán - egy szám kivételével - már pszichedelikus beatnek mondható volt. A nyitható lemezborító külseje, belseje egyaránt izgalmas és az átlagostól eltérő volt. Jók voltak a zenekari képek, érdekesek voltak a színek, főleg a külső borító volt érdekes a fekete-fehér kép kékes árnyalattal!

H_7

H_8H_9

Egy dolog viszont nem volt jó ötlet, mégpedig a nyitható borító belsejében kialakított nyílás a lemeznek. Ugyanebbe a hibába esett bele - az ugyancsak angol - The Beatles zenekar még 1964-ben a ,,Beatles For Sale” albumának borítójával. Körülményes ugyanis a lemezt a helyére berakni, ráadásul a borító tasak nélküli része vékonyabb, ezért sarkai könnyen felpöndörödnek.

H_10H_11

Az első olyan lemeze volt a The Hollies-nak, mely szám összeállítása sem az amerikai, sem pedig a kanadai lemezen nem került megváltoztatásra. Az már más lapra tartozik, hogy egyik említett kiadás borítója sem volt nyitható, ráadásul az amerikai borító képe az angol kiadásétól eltérő volt.

H_12H_13

A különleges hangulatot árasztó nagylemez megjelentetéséről az angoloknál a Parlophone Records gondoskodott méghozzá mindkét változatban (monó/PMC 7011; sztereó/PCS 7011). Az Egyesült Államokban a Liberty Records leányvállalata, az Imperial Records jelentette meg ugyancsak mindkét változatban (monó/LP 9339; sztereó/LP 12339), míg Kanadában a Capitol Records lépett ez ügyben (monó/T 6210; sztereó ST 6210).

H_14H_15

A felvételekre a londoni EMI Records stúdiójában került sor 1965. november 17-e és 1966. október 17-e között. Három zenekari közreműködéses szám is hallható volt a tizenkét számos nagylemezen, melyek produceri munkálatait a korábbi Manfred Mann gitáros, Mike Vickers vállalta magára (,,High Classed”; ,,Peculiar Situation”; ,,Crusader”). Egy számban még Eric Haydock basszusgitáros működött közre (,,Don’t Even Think About Changing”).

Hollies_1

Hollies_2Hollies_3

Hollies_4

A nagylemez felvételein Allan Clarke (ének, harmonika); Tony Hicks (szólógitát, bendzsó, ének); Graham Nash (ritmusgitár, ének); Bernie Calvert (basszusgitár, kivéve a ,,Don’t Eve Think About Changing” című számot, zongora), valamint a nagyszerű dobos: Bobby Elliott.

Hollies_5Hollies_6

Hollies_7

Első hallásra meglehetősen eklektikusnak tűnik a ,,For Certain Because…” nagylemez, de többszöri hallgatásra megmutatkozik annak zsenialitása. Csak javasolni lehet a beszerzését, mivel a The Hollies egy újabb arculatát engedi láttatni, mely a következő két nagylemezen teljesedik majd ki (,,Evolution”; ,,Butterfly”).

Lemez címe:
For Certain Because ...
Előadó:
The Hollies
Megjelenés dátuma:
1966
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Parlophone Records; Imperial Records; Capitol Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Bachman

A népszerű kanadai hard rock együttes harmadik nagylemezének (,,Not Fragile”) különleges kialakítású a borítója volt, a felírat dombornyomással készült. Nem mellékesen tartalmazta a zenekar egyetlen igazi nagy slágerét, a ,,You Ain’t Seen Nothing Yet” című klasszikust.

Bachman-Turner Overdrive: Not Fragile (1974)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=JZzzYld_Ulw

Them_1Them_2

Az angol-ír együttes, a Them első amerikai nagylemeze két különböző címmel - monó és sztereó változatban (PA 61005/PS 71005) egyaránt - látott napvilágot a London Records lemezkiadó leányvállalata a Parrot Records jóvoltából 1965-ben. Az olcsóbbik kiadás borítója a ,,Gloria” című számot hirdette, míg a drágábbik a ,,Here Comes The Night” címűt.

Them (1965)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=p-qGN4YcNzs

PH_1

A híres angol Procol Harum zenekar, mely első igazi slágerét 1967-ben produkálta (,,A Whiter Shade Of Pale”), ám a későbbiekben sem adta fel a munkát, és még 2017-ben is új nagylemezzel tudott jelentkezni. A ,,Novum” csupa profin megcsinált felvételt tartalmazott, melyeken tetten érhető volt a korábbi jól bevált hangzás.

Procol Harum: Novum (2017)

You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=HE8pbZFFCTk&list=PLKz8UiTR13vu-hNE9BltYXa-R3c-M-EKG

Források: Mercury Records; Parrot Records; Eagle Records/Universal Music Group;  www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram