A hónap lemeze - 2021 szeptember

The Grass Roots: Where Were You When I Needed You (1966)

Ismerkedjünk meg ezzel a nagyszerű amerikai együttessel, mely számtalan albummal és slágerrel örvendeztette meg az igényes beatzene rajongóit. A ,,Where Were You When I Needed You” című nagylemez volt a The Grass Roots zenekar első igazi lépése a siker felé. Az 1966-os év tele volt jobbnál jobb albumokkal. Nagyon kellett valamit tudnia annak az együttesnek, amely gyors népszerűségre kívánt szert tenni.

Ez a nagylemez - bátran mondhatjuk - tökéletes alkotás, hibátlan zenei előadásmóddal, kellő változatossággal, mellyel a The Grass Roots együttes rögtön a nagyok közé került. A nagylemez hangzásvilága leginkább - az ugyancsak amerikai - Simon And Garfunkel duó, valamint a The Turtles és a The Beau Brummels együttesek előadásmódját idézi.

A nagylemezt 1966 októberében az amerikai Dunhill Records jelentette meg, mind monó (D-50011), mind pedig sztereó (DS-50011) változatban. A sztereó változat hangzása egyszerűen lenyűgöző. A lemez zeneszerzői és produceri munkálatait P. F. Sloan és Steve Barri végezték.

A zenekar tagsága ez idő tájt a következőképpen alakult: Willie Fulton (ének, szólógitár); Denny Ellis (ének, ritmusgitár); David Stensen (basszusgitár), valamint Joel Larson (dob). Viccesen hangzik, de a ,,Where Were You When I Needed You” című album felvételi munkálatain csupán Willie Fulton és Joel Larson működtek közre. Ezen kívül hallható volt számtalan alkalmi stúdiózenész, illetve maga a dalszerző és producer P. F. Sloan (ének, gitár); a társ producer Steve Barri (háttér vokál, ritmushangszerek); továbbá Bones Howe (dob) és Larry Knechtel (billentyűs hangszerek) is.

Szép kis zenei összeállítást hallhat, aki beszerzi valamilyen zenei formátumban a ,,Where Were You When I Needed You” című albumot. Legjobb számai az ,,Only When You’re Lonely”; a ,,Look Out Girl”; az ,,I’ve Got No More To Say”; a ,,Lollipop Train (You Never Had It So Good)”; vagy mondjuk a ,,This Is What I Was Made For”.

A feldolgozások közül is igen jól sikerültek: az ,,I Am A Rock” (Simon And Garfunkel); a címadó ,,Where Were You When I Needed You” (P. F. Sloan/Herman’s Hermits); a ,, You Didn’t Have To Be So Nice” (The Lovin’ Spoonful); a ,,Tell Me” (The Rolling Stones); valamint a ,,You Baby” (The Turtles).

Az album két CD-lemez formátumú újrakiadást is megélt, az egyiket az amerikai Varése Sarabande (VSD 5511, 1994), a másikat az angol (Rev-Ola CR REV 93, 2005) lemezkiadó jóvoltából.

 

Források: Dunhill Records; Varése Sarabande; Rev-Ola; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Lemez címe:
Where Were You When I Needed You
Előadó:
The Grass Roots
Megjelenés dátuma:
1966
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Dunhill Records; Varése Sarabande; Rev-Ola; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Az angol Deep Purple együttes harmadik, 1969-es ,,Deep Purple” című nagylemeze amerikai kiadásának (Tetragrammaton Records T-109) nyitható borítója abban különbözött az angol (Harvest Records SHVL 759) és a német (Harvest Records 1C 062-90 505) változatoktól, hogy például a német kiadás ciklámen színű betűkkel írott címéhez képest - az angol kiadással egyezően - sötét rózsaszín betűkkel íródott a címe. Ezen felül a borító belseje bal oldalt fehér volt, rajta a számok címeivel és az azokhoz fűzött megjegyzésekkel, míg a jobb oldala lila és felirat nélküli maradt. A másik két kiadás belső borítója ciklámen színű volt, a baloldalon a lemezkiadóra való utalással, míg a szöveges rész a jobb oldali ugyancsak ciklámen színű részre került. Ezen kívül a lemezt az angol és német borítóba kívülről lehetett belehelyezni a borítóba, míg az amerikai kiadás úgynevezett UNIPAK borítóval rendelkezett, ami annyit tesz, hogy a lemezt a borítóba belülről - valljuk meg elég körülményesen - lehetett belehelyezni. Ugyanakkor, ennek a lemez behelyezési módszernek volt egy pozitív oldala,  hogy a lemez nem tudott a borítóból véletlenül kicsúszni.

You Tube:

Deep Purple (1969)

https://www.youtube.com/watch?v=Uk-8I1fpRVA

1965-ben készült el a fiatalokról szóló ,,Seaside Swingers” (angol változat címe: ,,Every Day’s A Holiday”) című beatfilm, melyben főszerepet kapott többek között az angol Freddie And The Dreamers, Mike Sarne, John Leyton, valamint Grazina Frame. Kiemelkedően jól sikerült Mike Sarne ,,Love Me Please” című felvétele.

You Tube:

Seaside Swingers (1965)

https://www.youtube.com/watch?v=F-4VKMFbFqk

Mike Sarne: Love Me Please (1965)

https://www.youtube.com/watch?v=qTKuiK_mBeY

Az amerikai folk rock énekes, gitáros Bob Dylan kísérője volt a kanadai, stílusosan csak The Band nevet viselő együttes. Az 1968-as önálló zenekarként megjelentetett, ,,Music From Big Pink” címet viselő bemutatkozó albumuk amerikai változata nyitható, míg az angol szimpla borítóval jelent meg. Ráadásul az angolok még monó változatban is kiadták. Arról már nem is szólva, hogy az amerikai borítón - szemben az angol változattal - sem az együttes neve, sem pedig az album címe nem szerepelt.

The Band: Music From Big Pink (1968)

https://www.youtube.com/watch?v=RMqJ2V6zOd0&list=PLEvr99j7ruPwC5VgxJBdWD7l3bILNPqOp

Források: Tetragrammaton Records; Harvest Records; Mercury Records; Capitol Records;  www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram