A hónap lemeze - 2021 november

Deep Purple: Shades Of Deep Purple (1968)

Bárki bármit mond, ez egy ütős kezdése volt a klasszikus hard rock zenekarnak, mely ekkor még a korának megfelelő pszichedelikus hangon szólalt meg. Az 1968-as esztendő egyik legmarkánsabb nagylemeze jött létre az öt angol zenész jóvoltából. A félreértések elkerülése végett későbbi hard rock stílusú albumaik is nagyon jók!

Ebben a felállásban a Deep Purple három nagylemezt készített (,,Shades Of Deep Purple”/1968; ,,The Book Of Taliesyn” 1968/1969; ,,Deep Purple” 1969), melyek közül ez az első. Az együttes 1968-as év elején az amerikai, viszonylag frissen alapított Tetragrammaton Records részére demófelvételeket rögzített a londoni Trident Studios-nál. Ezt követték az ugyancsak londoni Pye Studios-nál 1968. május 11. és 13. között az album felvételi munkálatai. Érdekes, hogy az amerikai Tetragrammaton Records általi megjelenés időben megelőzte az angol Parlophone Records általit. Az előbbire 1968. július 17-én került sor, míg az utóbbira csupán szeptemberben. Az amerikai kiadás kizárólag sztereó (T-102) változatban került a lemezboltok polcaira. A britek mind monó (PMC 7055), mind sztereó (PCS 7055) változatban piacra dobták.

A nagylemezen az első felállás játszik, az élén Rod Evans énekessel. Az ő hangja, mely valljuk meg fantasztikus, domináns a további két albumon is. Kissé táncdal énekesi jellege van, mégis érződik, hogy nem erőlködik, csak teszi a dolgát. Zenésztársai: Ritchie Blackmore (gitár); Jon Lord (orgona); Ian Paice (dob) és Nick Simper (basszusgitár, ének). Nagyon fontos jellemzője a zenekari játéknak a basszusgitár, dob dominancia, a pszichedelikus gitárfutamok.

A ,,Shades Of Deep Purple” album egyszerűen szuper, minden részletében érdekfeszítő, zenei összekötő elemektől tarkított. Már a kezdő felvétel (,,And The Address”) is jól érzékelteti, hogy mi várható a továbbiakban. Mellesleg a 2020-as ,,Whoosh!” albumon is helyet kapott annak ellenére, hogy ezen nyilvánvalóan nem Rod Evans énekel, hanem Ian Gillan. Az amerikai Billy Joe Royal énekes klasszikusa, a ,,Hush” pedig kislemezként is nagy sláger lett (,,Hush!”/,,One More Rainy Day” Parlophone R 5708). Jól látható, hogy - a világviszonylatban a kanadai kislemez eladási lista 2. helyéig jutó feldolgozás - igazi zenei telitalálat volt.

További három feldolgozás is hallható az albumon, az ,,I’m So Glad” (Skip James); a ,,Help” (Lennon/McCartney) és a ,,Hey Joe” (Billy Roberts). Az első egy amerikai blues sztenderd, a második az angol The Beatles együttes 1965-ös nagy slágere, míg a harmadik ugyancsak egy amerikai blues sztenderd, melyet az angol The Jimi Hendrix Experience; valamint az amerikai The Byrds; a Love és a The Leaves együttes is feldolgozott. Ezen kívül további három igen jól sikerült saját szerzeményt (,,One More Rainy Day"; ,,Mandrake Root"; ,,Love Help Me") is hallhat, aki erre az albumra beruház.

A nagylemez számtalan későbbi kiadást megért már, közöttük az EMI Records 2000-ben megjelentetett CD-lemez kiadványával (7243 4 98336 2 3), vagy éppen a 2015-os analóg lemez (PCSR 7055/0825646138357) változatával.

Lemez címe:
Shades Of Deep Purple
Előadó:
Deep Purple
Megjelenés dátuma:
1968
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Tetragrammaton Records; Parlophone Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Az angol Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich együttes bemutatkozó, azonos címet viselő 1966-os nagylemezének nyitó száma rendkívül tréfásan, de világosan megmutatja, hogy ez a hosszú zenekarnév megjegyezhetetlen!

You Tube:

Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich : Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich (1966)

https://www.youtube.com/watch?v=X-gZhBl3qTs

Az amerikai Oscar Brown Jr. ,,But I Was Cool” (1960) című klasszikus, humoros számát két angol zenekar is feldolgozta. Az egyik a főként a németeknél népszerű The Remo Four (1966), a másik pedig az Elmer Gantry’s Velvet Opera (1968) volt.

The Remo Four (1966)

https://www.youtube.com/watch?v=g3ntgxiKv-c

Elmer Gantry’s Velvet Opera (1968)

https://www.youtube.com/watch?v=WzvvpeMtghc

Spicks And Specks album cover

Az angolhonból Ausztráliába települt Gibb testvérek 1967-ben visszatértek Angliába, ahol - ők hárman (Maurice basszusgitáros, billentyűs, Robin énekes és Berry ritmusgitáros) további két ausztrál zenész (Frederick Colin Petersen dobos és Vince Melouney szólógitáros) közreműködésével - megalapították a legendás The Bee Gees zenekart. Valójában e néven már az ausztrál időszakból létezett az énektrió, de az a későbbi zenekarral (1967-1969) nem volt azonos. Első igazi nemzetközi sikerüket még trió felállásban a ,,Spicks And Specks” című szám volt.

The Bee Gees: Spicks And Specks (1966)

https://www.youtube.com/watch?v=o99K1fjVGUw

Források: Fontana Records; Star Club Records; Columbia Records/Direction; Spin Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram