A hónap lemeze - 2021 május

Barcley James Harvest: Barcley James Harvest (1970)

Ezt az angol zenekart 1966-ban alapították, azonban felvételeket csak 1968-tól készített. A zenekari névválasztás viccesen alakult, ugyanis az alapító tagok egy kalapba bedobáltak papírcetlikre írt szavakat, melyek közül hármat tartottak a név kialakításra érdemesnek. A zenekar nevét viselő nagylemez igazi mestermű, egy már kiforrott stílusú együttes kiváló játékának tanúbizonysága. Ha a zenei stílust kellene jellemezni, akkor leginkább a progresszív rock jelző illene rá. Zenéje nagyban hasonló a kortárs, ugyancsak angol The Moody Blues és Procol Harum együttesekéhez.

A ,,Barcley James Harvest” című nagylemez felvételi munkálataira 1969. november 8-a és 1970. január 26-a között, az EMI Records londoni legendássá vált (gondoljunk csak a The Beatles együttes ,,Abbey Road” című 1969-es nagylemezére) Abbey Road-i stúdiójában került sor. Az izgalmas albumborító bizonyosan a grafikusművész, Ian Latimer nagyszerű munkáját dicséri. A megjelentetést pedig 1970. június 5-én az EMI Records leányvállalata, a Harvest Records vállalta kizárólag sztereó változatban (SHVL 770). Az amerikai kiadásról pedig - ugyancsak kizárólag sztereó változatban - a London Records leányvállalata, a Sire Records (SES 97026) gondoskodott. Megjegyzendő, hogy mindkét kiadás borítója nyitható volt, és azonos terv alapján készült.

A hétszámos nagylemez, miként annak borítója, igen sokszínű zenei anyaggal büszkélkedhet. Nehéz felvételei közül bármit is kiemelni, annyira jól sikerültek. Ha mégis megtennénk, akkor ilyenek a ,,Taking Some Time On”, a ,,Mother Dear”, a ,,When The World Was Woken”, és a ,,The Iron Maiden”.

A felvételeken a négy zenész: John Lees (gitár, fafúvósok, ének), Les Holroyd (basszusgitár, gitár, cselló, ének), Mel Pritchard (dob, ütősök), valamint Stuart ,,Woolly” Wolstenholme (billentyűsök, mellotron, gitár, szájharmonika, ének) működött közre.

Csodálatos zene, helyenként némi melankolikus felhanggal. Számtalan újrakiadást megélt nagylemezen és CD-lemezen is. Az utóbbira a legjobb példa az Esoteric Recordings kétféle kiadványa. Az egyik, az úgy nevezett Deluxe Edition három CD-lemezt és DVD-lemezt tartalmazott, melyen az eredeti nagylemez, valamint annak újrakevert változata, kislemezek és egyebek voltak hallhatók és láthatók (PECLEC 42627). A másik, ennek az egyszerűbb változata volt (PECLEC 2628), és az eredeti keverést, valamint bónusz számokat tartalmazott.

Források: Harvest Records; Sire Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Lemez címe:
Barcley James Harvest
Előadó:
Barcley James Harvest
Megjelenés dátuma:
1970
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Harvest Records; Sire Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Session Man / Dejection album cover

Két angol együttes is játszotta a ,,Session Man” című számot 1966-ban. Az egyik a Ray és Dave Davis gitárosok nevével fémjelzett The Kinks, míg a másik a kevéssé ismert, de ugyanakkor kiváló basszusgitáros, Bob Brunning által alapított Five’s Company volt. Egyaránt a Pye Records sztárjai voltak. Bob Brunning egyébként részese volt 1967-ben az ugyancsak angol Fleetwood Mac együttes megalapításának, míg 1968-tól saját blues együttest szervezett Brunning Sunflower Blues Band névvel.

You Tube:

The Kinks

Ide kattintva hallgathatja meg!

Five’s Company

Ide kattintva hallgathatja meg!

Két angol együttes is játszotta a ,,Rollin’ Over” című számot. Először természetesen 1968-ban a Small Faces jóvoltából volt hallható a ,,Lazy Sunday” kislemez ,,B” oldalán, de az ,,Ogden’s Nut Gone Flake” című albumon is szerepelt. A későbbiekben az a The Sorrows együttes is lemezre vette, mely üzleti megfontolásból 1966-ban áttette székhelyét Olaszországba, ahol is főleg olaszul jelentetett meg felvételeket. Esetükben az 1969-ben kiadott ,,Old Songs, New Songs” című nagylemezén volt hallható.

You Tube:

Small Faces

Ide kattintva hallgathatja meg!

The Sorrows

Ide kattintva hallgathatja meg!

Az amerikai The Beach Boys együttes 1965-ös nagy slágere volt a ,,Help Me, Ronda”. Nem biztos, hogy mindenki előtt ismert, hogy a kislemez és a ,,Today!” című nagylemez monó változata a szám második felében szaxofon és gitárszólót tartalmaz, míg a sztereó (valójában ,,Duophonic” elnevezésű, úgynevezett elektronikusan készített sztereó) változat meglehetősen hangzásszegény szóló részt tartalmaz, a főszerep pedig a szájharmonikának jut.

You Tube:

Kislemez és monó nagylemez változat:

Ide kattintva hallgathatja meg!

Duophonic álsztereó változat:

Ide kattintva hallgathatja meg!

További különlegesség, hogy kissé eltérő keverésben hallható ugyanez a szám a később kiadott ,,Summer Days (And Summer Nights)” című album is, ráadásul a címe is módosult: ,,Help Me Rhonda”.

Ide kattintva hallgathatja meg!

Források: Pye Records; Immediate Records; Miura; Capitol Records; www.discogs.com

 

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram