A hónap lemeze - 2021 február

Creedence Clearwater Revival: Pendulum (1970)

Kiváló albumra sikerült az amerikai Creedence Clearwater Revival együttes hatodik, ,,Pendulum” című albuma. Talán ez a lemeze sikerült az eddigiek közül a legdögösebbre. Az eddigiekben már megszokott magas színvonalú pszichedelikus és country-s elemek mellé betársult az igazi rockzene is.

A nagylemez felvételi munkálataira 1970 novemberében került sor a kaliforniai San Francisco Wally Heider Studios-nál. A megjelenése pedig 1970. december 9-én történt. Kiadásáról a Fantasy Records (8410) gondoskodott. Fehér promo címkével is kiadásra került. Megjegyzendő, hogy ez volt az utolsó Tom Fogerty-vel készült album. A ,,Pendulum” elnevezés ingát jelent, de egyben arra is utalhat, hogy valaki ingadozik a zenekarban. Az ingadozás sajnos bizonyossággá vált, mivel a ritmusgitáros a megjelenést követően távozott a zenekarból. Ugyanakkor kizárólag saját szerzeményeket tartalmazott, melyek egyedüli szerzője John Fogerty volt. Mellesleg ugyanő volt a felvételek rendezője és producere is!

A lemezborító nyitható volt. Nagyon jó - bár kissé konzervatív - lett a lemezborító külsején található zenekari portré. Mindenki komoly arcot vág rajta, mintha már tudnák a folytatást, hogy a jövőben csupán trióként fognak tovább zenélni. Továbbá kissé lelombozó a hátsó kép a bádogbódéval. A belső poszter viszont jól néz ki. Egy koncert pillanatképe, talán éppen az angol Royal Albert Hall-beli bulit mutatja be. Persze ez csupán találgatás.

Egységesen jó albumot hallhat az a bátor lemezgyűjtő, aki beszerzi. Talán a második oldal utolsó száma sikerült kissé elvontabbra a kelleténél (,,Rude Awakening Number Two”). Csodás ritmusú a lemezindító ,,Pegan Baby”, de jó dallamosak a Chameleon”, ,,Hideaway”, ,,Born To Move”, vagy a ,,Molina”. Kislemezként került az albumról kimásolásra a ,,Have You Ever Seen The Rain” és a ,,Hey Tonight” című számok, melyek egyszerűen fantasztikusak.

A felvételeken John Fogerty szólógitáron, testvére Tom Fogerty ritmusgitáron, Stu Cook basszusgitáron, míg Doug Clifford dobon működött közre. Ezen felül további hangszerek is megszólaltak a nagylemezen, úgy, mint szaxofon, zongora, csörgődob, orgona, vagy például a kalimba nevű hangszer.

Mivel a lemezeladások az Egyesült Államokban az egymilliós példányszámot is meghaladták, ezért az album ott platinalemez lett. Számtalan kiadást ért meg. Az utolsók között említendő a Fantasy Records által, az Universal Music Group International (0888072358799) jóvoltából 2015-ben - a Back To Black sorozatban - kiadott változat, a 2018-as ún. ,,Half Speed Master” eljárással a Craft Recordings jóvoltából, hétlemezes komplett albumsorozat részeként kiadott változat (0888072049376), illetve a 2020-ban ugyancsak a Fantasy Records jóvoltából kék színben kiadott változat (0888072358799).

Források: Fantasy Records; Universal Music Group International, Craft Recordings, www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Lemez címe:
Pendulum
Előadó:
Creedence Clearwater Revival
Megjelenés dátuma:
1970
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Fantasy Records; Universal Music Group International, Craft Recordings, www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Az angol Adam Faith nevű énekes kísérő zenekara volt a The Roulettes. Számtalan közös felvételt készítettek. Az együtt rögzítettek közül mégis érdemes három albumot kiemelni: Adam Faith With The Roulettes And The Johnny Keating Orchestra (Columbia PMC 1228, 1964, monó), Faith Alive! Adam Faith With The Roulettes And Chris Andrews (Columbia PMC 1249, 1965, monó), Adam Faith (Amy 8005 monó/8005-S sztereó, 1965).

You Tube:

Ide kattintva hallgathatja meg!

Ide kattintva hallgathatja meg!

Mike Sheridan And The Night Riders egyike volt az angol Birmingham városából származó zenekaroknak. 1963 és 1966 között mindössze hat kislemezt készítettek, igaz, az utolsó kettőt Mike Sheridan’s Lot néven. Ugyancsak birminghami zenekar volt a The Moody Blues és a The Move is.

You Tube:

Ide kattintva hallgathatja meg!

Bizonyára sokan ismerik az angol Cliff Richard énekes kísérő zenekarát, a The Shadows együttest. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy 1958 és 1959 között még The Drifters néven futottak. Az azonos nevű, és a zenei köztudatban már évek óta jelen levő amerikai együttessel való összekeverést elkerülendő vették fel a The Shadows nevet.

You Tube:

Ide kattintva hallgathatja meg!

Források: Parlophone Records; Columbia Records; www.brumbeat.net, www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Lemezajánló

Ian And The Zodiacs: Just Listen To (1966)

Íme, egy méltatlanul elfeledett angol beatzenekar, mely hazájában minimális sikert ért el. Mindössze egyetlen nagylemezt (1965) és néhány kislemezt (1963-1966) jelentetett meg. Sőt, a zenekar The Koppycats néven 1968-ban még egy dupla nagylemezt kiadott, mely kizárólag - az ugyancsak angol - The Beatles együttes által játszott számok sajátos feldolgozásait tartalmazta, és még 1965-ben került rögzítésre.

Star-Club Show 7 album cover

Ennyit bevezetőül a ,,Just Listen To” albumhoz, mely 1966-ban, kizárólag Németországban került kiadásra - a Fontana Records leányvállalatként funkcionáló - a híres szórakozóhelyről elnevezett Star-Club Records (158 020 STY) jóvoltából, ahol is 1965-1966 közötti időszakban kiadott három nagylemez közül a középsőként jelent meg. Mindhárom nagylemez kizárólag sztereó változatban került a lemezboltok polcaira, ami abban az időben igencsak kuriózumnak számított, mivel leginkább a monó felvételekre volt kereslet.

A ,,Just Listen To” nagylemez tizennégy felvételt tartalmazott, különféle stílusokban. Ami ezekben a felvételekben közös volt, az a rendkívül magas színvonalú előadásmód, és a precíz stúdiómunka. (Csak semmi melléütés!) Az album borítóképe szellemesen utalást tett arra nézve, hogy azon megvásárlója főként szerelmes, romantikus számokat hallhat.

A felvételeken az énekes gitáros Ian Edwards-on kívül Pete Wallace szólógitáros, Charlie Flynn basszusgitáros, Geoff Bamford dobos, valamint - két felvétel erejéig - Paul Nero (Klaus Doldinger) szaxofonos működtek közre. Nehéz egy ilyen kiváló csapatmunkából szemezgetni. Ha választani kellene, hogy melyek az album legjobb felvételei, úgy a választás a ,,The ’’In” Crowd”, az ,,I Need You” (The Beatles feldolgozás), a ,,Headin’ Back To You”, ,,Donna, Donna”, ,,Strong Love” (The Spencer Davis Group feldolgozás), valamint a ,,What Kind Of Fool” számokra esne.

Érdekes, hogy hosszú ideig nem készült utánnyomás ebből a kiváló albumból. Erre először 1986-ban került sor a német Line Music jóvoltából, méghozzá limitált számban, fehér vinilre nyomva. Ezt követően 1994-ben az ugyancsak német Repertoire Records jelentette meg CD-lemezen.

You Tube:

Ide kattintva hallgathatja meg!

Források: Star-Club Records, Line Music, Repertoire Records, www.en.wikipedia.org, www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram