A hónap lemeze - 2021 augusztus

Chicken Shack: Forty Blue Fingers Freshly Packed And Ready To Serve (1968)

A Chicken Shack tipikusan angol, elektromos blues zenét játszó zenekar volt, a Fleetwood Mac együttes mellett talán a második legnépszerűbb. Működésének kezdete 1965-re datálódik. Kezdetben csupán trióként funkcionált. Lemezfelvételei pedig 1967-től jelentek meg az ugyancsak 1965-ös alapítású Blue Horizon Records jóvoltából, mely a CBS Records leányvállalata volt.

Az 1968-as bemutatkozó, ,,Forty Blues Fingers Freshly Packed And Ready To Serve” című, szinte megjegyezhetetlen album elnevezés méltán utalt a négy zenész nyolc kezén lévő negyven ujjra. A kezek tulajdonosai az együtteshez 1968-ban csatlakozott az énekes, orgonista, zongorista Christine Perfect; továbbá a gitáros, énekes Stan Webb; a basszusgitáros Andy Silvester, valamint a korábbi dobost, Alan Morley-t váltó új zenésztárs, Dave Bidwell voltak.

Bár minden zenekar ilyen bemutatkozó nagylemezzel rukkolna elő! Fantasztikus alkotás, melyen felváltva hallhatóak dögös, illetve enyhén melankolikus lassú blues számok. A Blues Horizon Records mind monó (7-63203), mind sztereó (S7-63203) változatban piacra dobta ezt a kiváló zenei alkotást. A számok zömében a billentyűs hangszereken nagyszerűen játszó, ,,fátyolos hangú” Christine Perfect énekel, aki mellesleg később a Fleetwood Mac zenekar tagja, és annak basszusgitárosa, John McVie felesége lett.

A nagylemezen tíz felvételt hallhat, aki beruház valamilyen variánsára, legyen az analóg lemez, avagy CD-lemez. Mind jól szólnak. A produceri és rendezői feladatokat a legendássá vált Mike Vernon vállalta magára, valljuk meg, nagy sikerrel. Úgy vélte, hogy a még jobb hangzás kedvéért néhány jó nevű muzsikust is szerződtet, persze csupán néhány számban és kiegészítő jelleggel: Dick Heckstall-Smith tenor szaxofonost; Johnny Almond alt szaxofonost és Alan Ellis trombitást. Ilyen kiváló zenészekkel nem lehetett nehéz valami jót összehozni.

Ha a jobbnál-jobb felvételek közül ki kellene emelni néhányat, akkor bizonyosan a ,,The Letter”, a ,,Lonesome Whistle Blues”, a ,,When The Train Comes Back”, a ,,See See Baby”, a ,,Webbed Feet”, valamint a ,,You Ain’t No Good” címűekre esne a választás.

Az újra kiadott analóg lemez formátumok közül a holland - fekete alapanyagra nyomott - 2010-es Music On Vinyl (MOVLP104); az áttetsző kék alapanyagra nyomott 2018-as, 180 grammos ugyancsak Music On Vinyl (MOVLP104); valamint az olasz 2019-es Blues In Vinile (85) kiadások emelendők ki.

A ,,Forty Blues Fingers Freshly Packed And Ready To Serve” című nagylemez alapmű, melynek ott a helye minden komolyabb lemezgyűjteményben!

 

Források: Blue Horizon Records; CBS Records; Music On Vinyl; Sony Music Entertainment; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Lemez címe:
Forty Blue Fingers Freshly Packed And Ready To Serve
Előadó:
Chicken Shack
Megjelenés dátuma:
1968
Műfaj:
Blues
Források:
Blue Horizon Records; CBS Records; Music On Vinyl; Sony Music Entertainment; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com
Youtube link
Kaleidoszkóp

Három felvételben is feltűnik ugyanaz a dallam. Először az angol The Sorrows együttes ,,Gonna Find A Cave” című 1991-ig kiadatlan, feltehetően még 1965-ben rögzített számában, majd az amerikai The Grassroots együttes 1968-as ,,Feelings” nagylemezén hallható ,,Hot Bright Lights” című felvételében, végezetül a kanadai Mashmakhan együttes 1970-es bemutatkozó albumának ,,Afraid Of Loosing You” című számában.

You Tube:

The Sorrows (1966)

Ide kattintva hallgathatja meg!

The Grassroots (1968)

Ide kattintva hallgathatja meg!

Mashmakhan (1970)

Ide kattintva hallgathatja meg!

A kanadai Chad Allan And The Expressions együttesből lett később a legendás blues rock zenekar, a The Guess Who. Gyakorlatilag 1966-ban megindult a The Guess Who-vá alakulás folyamata Chad Allan kilépésével. A korai rock and roll és beatzene helyett az összetettebb hangzásvilág felé kezdett a The Guess Who közelíteni.

You Tube:

Chad Allan And The Expressions (1965)

Ide kattintva hallgathatja meg!

The Guess Who (1966)

Ide kattintva hallgathatja meg!

Úgy látszik nincs semmi új a nap alatt, mivel az amerikai, 1968 tájától alkalmazott úgynevezett ,,UNIPAK” formátumú lemezborítót az angol The Beatles zenekar az 1964-es ,,Beatles For Sale” című nagylemezénél már használta. Ennek az volt a lényege, hogy a nyitható lemezborító belsejében kellett a lemezt a gyári belsőtokkal becsúsztatni. Valljuk meg, meglehetősen körülményes volt. Az amerikai borítóra jó példa az Iron Butterfly zenekar ,,Ball” című 1969-es, vagy Neil Diamond gitáros, énekes ugyancsak 1969-es ,,Brother Love’s Travelling Salvation Show” című nagylemeze.

The Beatles: Beatles For Sale (1964)

Ide kattintva hallgathatja meg!

Iron Butterfly: Ball (1969)

Ide kattintva hallgathatja meg!

Neil Diamond: Brother Love’s Travelling Salvation Show (1969)

Ide kattintva hallgathatja meg!

Források: Pye Records; ABC Records; Columbia Records; Quality Records; Parlophone Records; ATCO Records; UNI Records; www.en.wikipedia.org; www.discogs.com

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram