A hónap lemeze - 2017 október

Monks: Black Monk Time (1966)

Csak kevés lemezgyűjtő és zenerajongó előtt ismert a Monks zenekar neve. Ez egy amerikaiakból álló zenekar volt a németországi Geinhausenből. A zenekar 1964-ben alakult meg, azonban sikereket csupán 1965-től ért el. Pályafutása csúcsát pedig az 1966-ban kiadott ,,Black Monk Time” című album jelentette.

Ha a lemez hallgatója nem látja a zenekar játékát, soha nem találja ki, hogy a felvételek zömében hallható fémes csattogásra emlékeztető hangot mi okozza. Hihetetlen, de egy bendzsó hangját lehet hallani. Említést érdemel, hogy volt közel azonos időben egy amerikai együttes, ahol meg egy bizonyos dünnyögésre emlékeztető hangot lehetett hallani, amit egy műanyag flakonba duruzsolással értek el (The 13th Floor Elevators zenekar).

A lemez kiadását a Polydor Records vállalta (International Polydor Production 249 900). A felvételek rögzítésére a németországi Kölnben került sor 1966 márciusában. A lemez pedig májusban jelent meg. Sajnálatos tény, hogy különösebb sikert nem aratott. Egy biztos, tizenkét különleges hangulatú felvételt tartalmazott. Ezek kivétel nélkül a zenekari tagok szerzeményei voltak. Lehet, hogy ez volt a népszerűtlenség oka.

A Monks: Black Monk Time című albumán a következő zenészek működtek közre: Gary Burger (szólógitár, vezető vokál), Larry Clark (eredeti nevén Lawrence Spangler, orgona, zongona, háttér vokál), Eddie Shaw (eredeti nevén Thomas Edward Shaw, basszusgitár, trombita, háttér vokál), Dave Day (eredeti nevén David Havlicek, bendzsó, ritmus gitár, háttér vokál), valamint Roger Johnston – (dob, háttér vokál).

A lemezen az alábbi felvételek kaptak helyet:

Első oldal:

1. ,,Monk Time" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
2. ,,Shut Up" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
3. ,,Boys Are Boys And Girls Are Choice" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
4. ,,Higgle-Dy-Piggle-Dy" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
5. ,,I Hate You" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
6. ,,Oh, How To Do Now" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw

Második oldal:

1. ,,Complication" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
2. ,,We Do Wie Du" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
3. ,,Drunken Maria" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
4. ,,Love Came Tumblin' Down" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
5. ,,Blast Off! " Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw
6. ,,That's My Girl" Burger, Clark, Day, Johnston, Shaw

Források: Discogs, Wikipedia

Lemez címe:
Black Monk Time
Előadó:
Monks
Megjelenés dátuma:
1966
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Discogs, Wikipedia
Youtube link
Kaleidoszkóp

The "Chirping" Crickets album cover

A híres amerikai gitáros énekes Buddy Holly első igazi megnyilvánulás a ,,Chirping Crickets” (BL 54038) című album volt, amely 1957. november 25-én kizárólag monó kiadásban jelent meg és melynek a felvételére 1957. február 25-e és szeptember 28-a között került sor. Megjelenéséről a Decca Records leányvállalata, a Brunswick Records gondoskodott. A lemezen olyan slágerek hallhatóak, mint a ,,That’ll Be The Day” és az ,,Oh Boy”. Viszonylag jól sikerült album, noha abban az időben voltak népszerűbb lemezek is. A lemez megjelenését követően Buddy Holly úgy döntött, hogy egyedül folytatja pályafutását, azonban egy szerencsétlen repülőgép balesetben, melyre zenésztársaival (The Big Bopper, Ritchie Valens) indult, 1959. február 3-án életét vesztette.

Peter Green's Fleetwood Mac album cover

Bizonyára többen meglepődnek azon a kijelentésen, hogy a Fleetwood Mac együttes első felvételeit nem az 1968-ban kiadott ,,Peter Green’s Fleetwood Mac” című album tartalmazta, hanem az 1971-ben megjelentetett ,,Original Fleetwod Mac”. Ez utóbbi album felvételei 1967 és 1968 közötti időben készültek, sőt a lemezen hallható ,,Rambling Pony # 2” című felvételen a korábbi basszusgitáros, Bob Brunning hangszeres játéka hallható.

A The Groundhogs zenekar 1968. novemberben jelentette meg az első albumát, melyen Tony McPhee (gitár, ének), Steve Rye (harmonika, ének), Peter Cruickshank (basszusgitár) és Ken Pustelnik (dob)  működött közre. Az album címe ,,Scratching The Surface” volt. Az Egyesült Királyságban a Liberty Records jelentette meg (LBL 83199E monó/LBS 83199E sztereó). Az amerikai kiadás a World Pacific Records gondozásában látott napvilágot és kizárólag sztereó verzióban (WPS-21892). A zenekar ezt követően már trió felállásban folytatta pályafutását.

Források: Discogs, Wikipedia

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram