A hónap lemeze - 2016 október

Genesis: From Genesis To Revelation (1969)

Október hónap lemeze a Genesis zenekar bemutatkozó albuma: „From Genesis To Revelation”, mely 1969-ben jelent meg a Decca lemezkiadónál mind monó, mind pedig sztereó változatban. Az első kiadás ún. unboxed logóval, a második 1970-ben, ún. boxed logóval, a harmadik kiadás 1974-ben már más címmel, az ún. „kígyós” borítóval jelent meg. Mivel a zenekar külföldön teljesen ismeretlennek számított, ezért az Egyesült Államokban csupán 1974-ben jelent meg először a hivatkozott album.

A lemez a bibliai teremtéstörténetet dolgozza fel, melynek producere az a Jonathan King volt, aki előadóként is ismertté vált az 1965-ben kiadott „Everyone’s Gone To The Moon” című, enyhén pszichedelikus hangvételű számával.

Az albumot 1968 augusztusában rögzítették a Decca lemezkiadónál. Azonban üzleti okokból csupán 1969. március 7-én kerülhetett a lemezboltok polcaira. Problémát jelentett, hogy a zenekar neve nem derült ki a lemezborítóról, azon csupán annak címe szerepelt. Sőt, az USA-ban ekkor már létezett ekkor egy ugyancsak Genesis nevű zenekar.

A zenekar tagjai igen fiatalok, a lemezkészítés terén pedig még tapasztalatlanok voltak. Életkoruk 16 és 18 év közötti volt. A hivatkozott producer jelölte ki számukra a bibliai teremtéstörténetet a lemez témájául, melyet szem előtt tartva el is készítettek. Ugyancsak az ő kérésére került sor vonós és fúvós kíséret igénybevételére.

Sajnálatos módon, noha minden idők egyik legszebb albumát alkották meg, az egyszerű borító - mely fekete alapon arany „From Genesis To Revelation” feliratú volt - okán, valamint hogy a dj-k a rádió állomások műsorán nem játszották folyton folyvást sem az albumot, sem pedig az arról kimásolt kislemez felvételeket, csupán 650 példány kelt el belőle. Ez azért döbbenetes, nemde? Mindez megmagyarázza, hogy a lemezgyűjtőnek miért kell horribilis összegeket fizetni egy-egy kifogástalan állapotú albumért.

Az első angol monó kiadásért jelenleg 1200 fontot, a sztereóért  500 fontot, a második kiadásért 100 fontot, a harmadikért pedig 20 fontot kérnek. Így is rejtély, hogyan kerülhetnek elő időnként újabb meg újabb példányok.

From Genesis To Revelation (Vinyl, LP, Album) album cover

Az amerikai kiadás kivárta a zenekar sikereit, addig csupán kislemezek láttak napvilágot, azok is főként demonstrációs céllal. Az első és második angol kiadással egyező című és borítójú albumot 1974-ben a London Records kék címkével jelentette meg. További érdekesség, hogy Kanadában 1969-ben fekete-ezüst címkés London Records kiadásban jelent meg.

Az Egyesült Államokban és Kanadában csupán a sztereó változat került kiadásra, a lemezborítón átlósan elhelyezkedő felirat pedig már a zenekar nevét is tartalmazta.

A számok listája:

Első oldal:

1.    ,,Where The Sour Turns To Sweet" (Tony Banks – Peter Gabriel)
2.    ,,In The Beginning" (Peter Gabriel – Anthony Phillips)
3.    ,,Fireside Song" (Tony Banks – Anthony Phillips – Mike Rutherford)
4.    ,,The Serpent" (Tony Banks – Peter Gabriel)
5.    ,,Am I Very Wrong? " (Tony Banks – Peter Gabriel)
6.    ,,In The Wilderness" (Tony Banks – Peter Gabriel – Anthony Phillips – Mike Rutherford)

Második oldal:

1.    ,,The Conqueror" (Tony Banks – Peter Gabriel)
2.    ,,In Hiding" (Peter Gabriel – Anthony Phillips)
3.    ,,One Day" (Tony Banks – Peter Gabriel
4.    ,,Window" (Anthony Phillips – Mike Rutherford)
5.    ,,In Limbo" (Tony Banks – Peter Gabriel – Anthony Phillips – Mike Rutherford)
6.    ,,The Silent Sun" (Tony Banks – Peter Gabriel)
7.    ,,A Place To Call My Own" (Peter Gabriel – Anthony Phillips)

A lemezen a következő zenészek működtek közre:

Peter Gabriel (vezető ének, ütősök)
Anthony Phillips (gitár, ének)
Tony Banks (billentyűsök, gitár, ének)
Mike Rutherford (basszusgitár, gitár, ének)
John Silver (dob, ütősök, ének)
További érdekesség, hogy a lemezen egy számban a korábbi dobos, Chris Stewart játszik.

Forrás: Wikipedia, Discogs

Lemez címe:
From Genesis To Revelation
Előadó:
Genesis
Megjelenés dátuma:
1969
Műfaj:
Pop Rock / Klasszikus Rock
Források:
Discogs, Wikipedia, Record Collector’s Rare Record Price Guide 2016, Repertoire Records, Goldmine’s Record Album Price Guide 6th edition
Youtube link
Kaleidoszkóp

Procol Harum album coverIt's All About album cover

Két olyan angol zenekar is volt, melyben egyidejűleg két billentyűs játszott. Párhuzamosan szólt az orgona a zongorával. Ez a két zenekar a Procol Harum és a Spooky Tooth volt. Albumaik ettől a hangzásvilágtól váltak különlegessé. A Procol Harum zenekari felállása kezdetben a következő volt: Gary Brooker (ének, zongora), Matthew Fisher (orgona), Robin Trower (gitár), Dave Knights (basszusgitár), B.J. Wilson (dob), a Spooky Tooth zenekaré pedig: Mike Harrison (ének, billentyűsök, csembaló), Gary Wright (ének, billentyűsök, orgona), Luther Grosvenor (gitár), Greg Ridley (basszusgitár), Mike Kellie (dob, ütősök).

Az Art nevű angol zenekarnak 1967-ben jelent meg a „Supernatural Fairytale” című albuma. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy egy további taggal kiegészülve 1968-ban ebből a formációból lett a Spooky Tooth együttes.

Days Of Future Passed album cover

A The Moody Blues, ugyancsak angol együttes „Days Of Future Passed” című albuma Angliában 1967. november 10-én, az USA-ban 1967. november 11-én jelent meg, melyet két zenekari tag cseréjét követően rögzítettek Londonban, a Decca Studios-nál 1967. október és november hónapban. A két új tag Justin Hayward (gitár) és John Lodge (basszusgitár) lett. A lemezen Peter Knight vezényletével közreműködött a London Festival Orchestra. A korábbi rhythm and blues-os hangzáshoz képest ez már egy pszichedelikus album, amely egyben az egyik első ún. koncept album lett.

Források: Discogs, Wikipedia, Record Collector’s Rare Record Price Guide 2016, Repertoire Records, Goldmine’s Record Album Price Guide 6th Edition

Vissza a cikkekhez
designed by peterteszary
Top magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram